Infektivna mononukleoza
mr.sc. Javorka Leko-Grbić, mikrobiolog
Infektivna mononukleoza je zarazna bolest virusne etiologije koju uzrokuje Epstein-Barrov virus. To je B limfotropni virus iz skupine herpes virusa. Najčešće oboljevaju djeca i mladež. Infektivna mononukleoza prenosi se kapljičnim putem, odnosno slinom i izravnim dodirom, pa je mnogi nazivaju „bolest poljupca“.
Inkubacija je dugotrajna, obično iznosi nekoliko tjedana. Karakterizira je povišena temperatura, povećani limfni čvorovi, povećana jetra i slezena, te česta pojava upale grla (ždrijela).
U većine bolesnika bolest prolazi spontano, bez liječenja. S normalizacijom tjelesne temperature, obično u drugom tjednu bolesti, polako nestaju i drugi simptomi bolesti. Najdugotrajniji simptom je umor koji može potrajati, kod nekih bolesnika i mjesecima.
Dijagnostika se vrši raznim laboratorijskim testovima. Jako su važni laboratorijski testovi u kojima nalazimo limfocitozu s pojavom atipičnih limfocita u krvnoj slici.
Kod većine bolesnika povećane su vrijednosti jetrenih enzima (AST, ALT) i laktat dehidrogenaze (LDH).
Točna dijagnoza se postavlja serološkim testovima dokazivanja specifičnih antitijela (ELISA) i PCR metodom kojom se precizno prati povećanje ili smanjenje količine virusa.
Liječenje se vrši simptomatski, a antibiotici su korisni samo ako je nastala bakterijska superinfekcija grla.