Psorijaza
prim.dr.sc. Lena Kotrulja, dermatovenerolog
Psorijaza je kronična upalna bolest kože karakterizirana pojavom upalnog crvenila i ljuštenja kože, uz mogućnost zahvaćanja zglobova i drugih pridruženih simptoma. Učestalost psorijaze je 1-3% u populaciji, a nema razlike u pojavnosti među spolovima. U Hrvatskoj od psorijaze boluje oko 80.000 ljudi. Psorijaza se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, ali se u čak 50% bolesnika javlja prije 25. godine života.
Psorijaza nastaje kao posljedica međudjelovanja genske sklonosti pojedinca i čimbenika okoliša kao što su infekcija (posebice streptokokne infekcije), psihički stres i neki lijekovi (beta blokatori, ACE inhibitori, antimalarici i litij).
Psorijaza je kronična bolest koja izaziva veliko psihičko opterećenje pojedinca i može znatno smanjiti kvalitetu života zbog čega je izuzetno važan individualizirani pristup u liječenju i psihološka podrška.
U liječenju je važno primjeniti lokalne pripravke za uklanjanje ljusaka /keratolitike, te protuupalne lijekove poput lokalnih kortikosteroida i analoga vitamina D, retinoida i cignolina. Važno je naglasiti i važnost redovite primjene neutralnih pripravaka za njegu kože. Kod težih oblika bolesti dolazi u obzir provođenje fototerapije, odnosno kontrolirano izlaganje UV zrakama pod dermatološkom kontrolom. U slučaju izrazito teških oblika psorijaze primjenjuje se i sustavna terapija kao što su retinoidi, metotreksat i ciklosporin, te biološki lijekovi.
Više o psorijazi možete pogledati ovdje!