Hgijena usne šupljine djeteta - savjeti za roditelje
mr.sc. Andrijana Kovačić, spec. ortodoncije"American Dental Association" preporuča da se s higijenom usne šupljine krene već nekoliko dana nakon rođenja. Preporuka djeluje zbunjujuće, obzirom da znamo da se prvi zubi u ustima pojavljuju najčešće oko šestog mjeseca starosti djeteta. Međutim, preporuka ima smisla uzme li se u obzir činjenica da ostaci hrane, bakterije i naslage na sluznici usta mogu oštetiti zube već u samom procesu nicanja. Da se to ne bi dogodilo, preporučuje se nakon hranjenja bebi isprati usta vodom i unutrašnjost usta obrisati čistom gazom ili posebnim maramicama predviđenim za čišćenje usne šupljine djeteta.
Čim se zubi pojave u usnoj šupljini treba ih početi nježno četkati mekanom četkicom koja je svojom veličinom prilagođena dobi djeteta i vodom, bez zubne paste, ili ukoliko se koristi zubna pasta, treba biti namijenjena isključivo za tu dob (0 -2 god.). U dobi iznad 2 god. može se početi uvoditi manja količina dječje zubne paste koja sadrži fluoride (na kojima piše 2-6 god., s niskim udiom fluora do 1000 ppmF). U toj dobi je dijete naučilo ispljunuti, ali nismo sigurni da neće ipak jedan dio progutati, pa je udio fluora smanjen i obavezno moramo kontrolirati jel dijete ispljunulo ostatak paste. S količinom paste ne treba pretjerivati, dovoljna je količina koja odgovara veličini zrna graška. Pri kupnji zubne paste za dijete obavezno treba pročitati deklaraciju proizvođača jer neke dječje zubne paste zbog svog sastava nisu preporučljive za djecu mlađu od šest godina. Od 6 godina pa na dalje se koriste paste na kojima piše 6+. U njima je udio fluora veći (do 1450 ppmF), a mogu se koristiti i paste za odrasle jer je u toj dobi dijete dovoljno odraslo da znamo da nece progutati dio paste. Po završetku pranja, neovisno je li ono obavljeno sa zubnom pastom ili bez nje, obvezno usta treba isprati vodom. Ukoliko imate bilo kakve nedoumice u vezi izbora zubne paste za dijete, posavjetovetujte se sa stomatologom. Poželjno je da roditelj uvijek provjeri da li su zubi dobro oprani, a ako nisu da dijete poduči kako da to sljedeći put napravi bolje. Dobro je da roditelj i dijete istodobno peru zube, jer dijete voli oponašati roditelje. S vremenom roditelji podučavaju dijete pravilnoj tehnici pranja zubi i dijete usvaja obrazac ponašanja tj. prihvaća pranje zubi kao dio redovitog održavanja higijene. Djeca mogu samostalno početi prati zube već u dobi od šest ili sedam godina, ali je poželjno da se kvaliteta pranja nadzire barem do 10. ili 11. godine.
Savjet:
Dragi roditelji, brinite se o mliječnim zubima svoje djece kako bi jednog dana imali lijepe i zdrave trajne zube. Dobra oralna higijena, pravilna prehrana te redoviti pregledi stomatologa i kontrola ortodonta su temelj za stjecanje dobrih navika, zdrave zube i lijep osmijeh za cijeli život.