Njega zubi od malih nogu
dr.med.dent. Inga Vučković, stomatologZnamo da izgradnja zuba započinje već u trudnoći, stoga se budućim majkama savjetuje raznovrsna ishrana bogata vitaminima i mineralima. Dokazano je da je vitamin D ključan za zdravlje usne šupljine dojenčadi, a ima ga u mesu, mlijeku, ribi, žumanjku.
Čini se kako su mali zubi, mali problemi..., a veliki zubi, velika briga, no briga oko zubi i održavanje njihove higijene započinje već izrastanjem prvog zubića. Bebu već u toj dobi treba navikavati na čišćenje zubi. Za početak to može biti igranje s gumenim četkicama, a roditelji mogu i s gazicom po čistiti mali zub na koji se jako brzo nakupe naslage hrane. Danas postoje vlažne maramice koje se kupuju u ljekarni, a koriste se za čišćenje zuba i usne šupljine.
Tijekom noći bez bočice Kada je djetetu izrastao prvi zub, već je vrijeme da ga se odvikava od bočice koju pije za uspavljivanje. Dijete treba nahraniti, „oprati“ mu zube i staviti ga na počinak BEZ BOČICE. Tijekom noći dijete ne bi trebalo jesti, niti piti ništa osim vode ukoliko je žedno. To je za njegovo dobro njegovih zuba, ali i trbuščića. Naime, roditelji ni ne slute kakvu rade štetu i djetetu i sebi dajući mu bočicu po noći. Vjerujte kada uspijete, spavat ćete mirnije, i vi i vaše dijete. Treba vam samo čvrsta odluka i par dana strpljenja do uspjeha. Kada izrasu zubi, vrlo brzo se pokvare te stoga i nerijetko bole, a suradnja sa stomatologom za tako malo dijete je je vrlo teška. Zato, maknite bočicu, perite djetetu zube te krenite kod stomatologa čim prije.
Privikavanje na odlaske zubaru Za početak će se dijete navikavati na ugoðaj stomatološ ke ordinacije - sve „strašne“ aparate koji se tamo nalaze i „neugodne“ zvukove koje oni proizvode. Nešto starije dijete će tijekom posjete stomatološkoj ordinaciji možda rado sjesti i na stolac, malo će se poigrati, provozati na njoj, prebrojati zubiće i možda ih već u prvoj posjeti dati premazati. Danas postoje moderne zubne kreme na bazi vode, bez šećera, koje sadrže Recaldent-CPP-ACP i fluoride s biološkim raspoloživim kalcijem i fosfatom. Takve kremice djeca jako vole, a imaju odličan učinak jer: vraćaju ravnotežu minerala u usnoj šupljini, pružaju dodatnu zaštitu zubima, pomažu neutralizirati kiseline iz plaka ili drugih izvora, zube čine glađima i čišćima, tako počinje preventiva zubiju malog pacijenta. Na taj se način odgaja odgovoran mali pacijent koji rado pere zube, odlazi redovito stomatologu, pa čak i kada ga ništa ne boli (jer ima zdrave zube) te zbog toga uvijek dobije nagradu i diplomu.
Važnost redovnih kontrola Dr. Inga Vučković smatra da privikavanje djeteta na odlaske zubaru nije preveliki trud niti roditelja niti stomatologa jer se na taj način izgraðuje zdrav i zadovoljan „pacijent“. Ukoliko dijete već ima po četni karijes, on se jednostavno može tretirati terapijom ozonom ukoliko se procjeni da je to dovoljno. To je potpuno bezbolna metoda i vrlo ugodna za sve pacijente. Nakon posjete stomatologu, dijete dobiva za doma određene paste ili vodice za zube kojima treba tretirati zube nakon pranja. Nakon mjesec dana ponovno se dolazi na kontrolu. Ako se dijete nije pridržavalo uputa i nije redovno pralo i premazivalo zube tim kremicama kod kuće, morat će se napraviti pravi ispun. No, niti to nije tako strašno ukoliko mali pacijent redovito dolazi na kontrole i nema imaginarnoga straha.
Ako se posjetu stomatologu zakasnilo te se karijes već dobrano pojavio, najvažnije je naoružati se strpljenjem. Iskustvo doktorice Vučković naučilo ju je da se ništa ne može napraviti na silu. Kod djece se može sve napraviti samo polako i iz nekoliko pokušaja, ali nakon što steknu povjerenje sve se može i nema boljih pacijenata. Dakle, najbolji savjet koji se može dati roditeljima je: samo polako i bez živciranja.