Utjecaj ambalaže prehrambenih proizvoda na dječje zube
dr. Ante Kovačić, stomatologKemikalije u ambalaži prehrambenih proizvoda i fungicidi mogu oštetiti dječje zube
Najnovija istraživanja pokazuju da dvije kemikalije koje pronalizimo u amabalaži prehrambenih proizvoda mogu uzrokovati oštećenja na dječjim zubima koja mogu uzrokovati razne probleme.
Izloženost BPA i vinklozolinu kod djece može oslabiti zubnu caklinu, što dovodi do veće mogućnosti za pojavu karijesa. Osim toga, autorica ovog istraživanja dr. Katia Jedeon i njeni suradnici sa francuskog Nacionalnog instituta za zdravlje i medicinska istraživanja (INSERM), otkrili su da izloženost ovoj kemikaliji ometa rad hormona odgovornog za razvoj zubne cakline. Ova studija nije prva koja govori da BPA i vinklozolin ometaju normalan hormanalni rad i to ne samo kod ljudi, već i kod sisavaca, što povećava rizik od reproduktivnih problema, karcinoma i sl.
BPA se koristi u proizvodnji plastike od kojih se jedan dio koristi u prehrambenoj industriji kao ambalaža za hranu i piće, dok se vinklozolin koristi kao fungicid za zaštitu vinograda, voćnjaka i golf igrališta.
Hipomineralizacija kutnjaka i sjekutića(HKS)
Dr. Jedeon navodi da su prethodna istraživanja na životinjama pokazala da hormonalne promjene uzrokovane kemikalijama u ambalaži mogu biti povezane sa stanjem koje se naziva Hipomineralizacija kutnjaka i sjekutića (HKS), koji se procjenjuje da utječe na do 18 % djece u dobi od 6-9 godina. To je stanje u kojem dolazi do raznih defekta na caklini na prvim trajnim zubima, najčešće kutnjaka i sjekutića. Takav kvar je nepovratan, s obzirom da se jednom oštećena zubna caklina ne može regenerirati!!!!