Utjecaj spavanja otvorenih usta na zube
dr. Ante Kovačić, stomatologSpavanje otvorenih usta oštećuje zube, te uzrokuje dentalne bolesti podjednako kao i konzumacija zaslađenih pića prije spavanja!
Znanstvenici su utvrdili da spavanje otvorenih usta oštećuje zube jednako kao i gazirana pića prije odlaska na spavanje. Disanje na usta suši sluznicu i spriječava zaštitni učinak sline koja ima prirodnu sposobnost da ubija bakterije koje u ustima proizvode kiselinu. Razine kiseline se tijekom noći povisuju i započnje erozija i propadanje zuba.
Znanstvenici vjeruju da će ovo otkriće pomoći stomatolozima da objasne zašto se ljudima koji tako dišu dok spavaju češće kvare zubi. Kvarenje zuba je jače na stražnjim zubima jer se pozadina suši više nego prednji dio. Ljudi sa astmom i opstruktivnom apnejom spavanja imaju veće šanse da više dišu na usta.
U normalnim uvjetima razina pH u ustima je neutralna, oko 7.7. Ali spavanje otvorenih usta smanjuje pH na blago kiselo cca na 6.6, kako kaže studija objavljena u Journal of Oral Rehabilitation. Kod nekih ljudi, pogotovo onih sa gastritisom, razina pH zna pasti na 3.6. Niže vrijednosti od prosječne izazivaju eroziju zubne cakline slično kao gazirana pića prije spavanja.
Ovo više pogađa muškarce jer ih trećina u snu diše kroz usta, a takvih žena je oko 5 posto. Dr Joanne Choi koja se bavi proučavanjem spavanja, i njezini suradnici sa Otago University u New Zealandu, izumili su aparat koji se noću zakači na zube. On snima kiselost u ustima i šalje podatke na kompjuter. Tim je proveo istraživanje na 10 volontera kojima su stavili štipaljku na nos pa su tako dok su spavali, trebali disati na usta.
Ovo je prva studija koja je kontinuirano mjerila promjenu pH u ustima kod zdravih odraslih osoba tijekom nekoliko dana. Rezultati studije podupiru pretpostavke da disanje na usta može biti glavni faktor koji uzrokuje dentalne bolesti kao što su propadanje zubne cakline i karijes.