Polip na maternici, vrste polipa, simptomi i liječenje

dr.med. Sanja Boras, ginekolog
Polip na maternici, vrste polipa, simptomi i liječenje


Polip maternice je obična benigna izraslina koja se može nalaziti u tijelu maternice – endometriju, te se  tada zove endometralni,  ili se nalaziti na samom grliću maternice, a tada govorimo o cervikalnim polipu.


Razlikujemo dakle dvije osnovne vrste polipa maternice ovisno o njihovoj lokalizaciji: endometralni polip i cervikalni polip.

Endometralni polip   

Endometralni polip može biti samo jedan ili možemo istovremeno imati više polipa. Njihova veličina može se uvelike razlikovati, od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara.

Rizici za razvoj polipa endometrija mogu biti povezani s promjenama u razinama hormona. Estrogen igra ulogu u uzrokovanju zadebljanja endometrija, pa povišena razina estrogena može biti faktor rizika. Povećan šansa za razvoj polipa maternice imaju žene s prekomjernom tjelesnom težinom,  žene s povišenim krvnim tlakom ili pacijentice koje uzimaju tamoksifen, lijek koji se koristi za liječenje raka dojke.

Simptomi endometralnog polipa   

- nepravilna vaginalna krvarenja
- obilna menstrualna krvarenja
- krvarenje u sredini ciklusa
- vaginalno krvarenje u menopauzi
- neplodnost

(endometralni polipi i ne moraju pokazati simptome)

Dijagnosticiranje endometralnih polipa

Metode dijagnosticiranja endometralnih polipa se rade prije svega ultrazvučno – 2D, 3D UZV, pa sonohisterografijom ili dijagnostičkom histeroskopijom.  

Liječenje endometralnog polipa

Endometralni  polipi koji su maleni, i to manji od centimetra mogu se često spontano povući ili se izljušti izravno tijekom menstruacije.

Više od  95% polipa endometrija je benigne prirode. Međutim, da bi sa sigurnosti znali da je tome uistinu tako predlažemo učiniti odstranjenje endometralnog polipa. Danas se najčešće izvodi histeroskopski ablacija polipa ili se može učiniti kiretaža.

Odstranjeni polip se šalje na patohistološku analizu, kako bi se utvrdila histološka priroda samog polipa i otklonila mogućnost da se radi o zloćudnoj tvorbi.

Cervikalni polip

Cervikalni polip je dobroćudna tvorba vrata maternice. Može biti na peteljci ili na širokoj bazi. Radi se  o hiperplazija endocervikalnog epitela.  

Cervikalni polip je najčešća benigna tvorba vrata maternice, češća je u žena koje su više puta  rađale. Obično su duguljastog ili okruglog oblika, glatki i vrlo često krvare na dodir. Cervikalni polip može biti pojedinačan ili višestruki. Veličina polipa može varirati od nekoliko milimetara do 2-3 centimetra, ali rijetko mogu poprimiti i veće dimenzije.

Uzrok nastanka cervikalnih polipa je kronični upalni proces ili hiperestrogenemija.

Dijagnosticira se najčešće tijekom rutinskog ginekološkog pregleda.

Simptomi cervikalnih polipa

- intermenstrualna  krvarenja
- krvarenje za vrijeme i nakon spolnog odnosa
- postmenopauzalno krvarenja
- obilnija menstrualna krvarenje  

Kao i kod endometralnih polipa ne moraju pokazati nikakvi simptomi.

Liječenje cervikalnih polipa

Liječenje cervikalnog polipa provodi se ambulantno, radi se polipektomija, a polip se obavezno šalje na patohistološku analizu. Maligna transformacija polipa je izrazito rijetka, iznosi 0,1%. Češća je u žena u perimenopauzi i u menopauzi.

Zaključak!

Polip maternice je najčešće obična benigna izraslina. Polipi nekada i ne pokazuju simptome, često se otkriju na redovnom ginekološkom pregledu. Polipe najčešće vidimo tijekom ultrazvučnog pregleda. Javite nam se ukoliko imate gore navedene simptome ili na redoviti ginekološki pregled.

Izvor: Poliklinika Boras - Polip na maternici, vrste polipa, simptomi i liječenje

Doktori medicine

Doktori stomatologije

Bjelovarsko-bilogorska županija

Brodsko-posavska županija

Dubrovačko-neretvanska županija

Grad Zagreb

Istarska županija

Karlovačka županija

Koprivničko-križevačka županija

Krapinsko-zagorska županija

Ličko-senjska županija

Međimurska županija

Nepoznato

Osječko-baranjska županija

Požeško-slavonska županija

Primorsko-goranska županija

Šibensko-kninska županija

Sisačko-moslavačka županija

Splitsko-dalmatinska županija

Varaždinska županija

Virovitičko-podravska županija

Vukovarsko-srijemska županija

Zadarska županija

Zagrebačka županija