Testovi na trudnoću – najčešća pitanja

dr.med. Sanja Boras, ginekolog
Testovi na trudnoću – najčešća pitanja

Na koji način rade testovi na trudnoću? Kada je moguće najranije napraviti test na trudnoću? Koje su prednosti i mane urinarnih a koje krvnih testova na trudnoću? Što još možemo otkriti ovim testiranjem?

Testovi na trudnoću mjere vrijednost humanog korionskog gonadotropina (hCG) u krvi ili u urinu. Vrijednost ovog hormona može se dokazati kada se oplođeno jajašce pričvrsti odnosno implantira u zid maternice.

Kada je najranije moguće napraviti test na trudnoću?

Test na trudnoću može postati pozitivan nekoliko dana prije datuma očekivane mjesečnice. Prve vrijednost hCG mogu se izmjeriti negdje 8 dana od same ovulacije.

Razina hCG se udvostručuje svakih 48 h tijekom prvih 60 dana trudnoće i obično dosegne razinu koja se može otkriti testom urina oko 12 do 14 dana nakon začeća.

Urinarni testovi na trudnoću

Prmjer 3 vrste urinarnog testa na trudnoću

Urinarni testovi su vrlo jednostavni za upotrebu, pouzdani su i prednost im je ta da se mogu napraviti u intimi svoga doma. Ako ste trudni, većina testova će pokazati promjenu boje ili simbola na području indikatora trake ili na dijelu ispitanog uređaja.

Najbolje je analizu učiniti iz prvog jutarnjeg urina.

Urinarni test je kvalitativni test koji pokazuje da je hCG prisutan u urinu, a ne prikazuje njegovu koncentraciju.

Negativan test ne mora značiti da niste trudni, možda ste test prerano napravili – ponovite ga za koji dan.

Krvni testovi na trudnoću

Krvni testovi mogu potvrditi ranije trudnoću i to već 6-8 dana od ovulacije.

Postoje dva tipa krvnih testova:   

- Kvalitativni koji pokazuju da li je hCG prisutan u samom uzorku
- Kvantitativni kojima se određuje koncentracija hCG

U vrijeme očekivane menstruacije, nivo beta hCG-a iznosi negdje oko 100 IU/ L. Udvostručuje se svaka dva dana da bi dosegao svoj maksimum između 8. i 10. tjedna trudnoće kada iznosi između 100000 i 120000 IU/l. Nakon toga vremena vrijednosti hCG polako padaju i njihova vrijednost u 20. tjednu trudnoće iznosi 20 000 IU/L i pri toj vrijednosti ostaju do kraja trudnoće. Izrazito visoke vrijednosti hCG-a mogu značiti da je možda riječ o višeplodnoj trudnoći.

Za vađenje krvnog testa nije potrebna nikakva priprema.

Povišene vrijednosti hCG možemo naći u nekom stanjima kao što su:

- tumori koji luče hCG
- žene koje su u postupcima potpomognute oplodnje, primale injekciju hCG-a, mogu u ranoj fazi testiranja biti lažno pozitivne.
- nedavni gubitak trudnoće gdje se vrijednosti hCG još nisu negativizirale   

Izvanmaternična trudnoća ili ektopična trudnoća nastaje kada se oplođeno jajašce implantira izvan tijela maternice. U tom slučaju nivo hCG-a se sporo povećava. Ako postoji sumnja na izvanmaterničnu trudnoću onda se hCG određuje serijski.

Trudnoća koja se neće razviti, odnosno koja će završiti spontanim pobačajem u pravilu pokazaje niže vrijednosti koje pravilno ne rastu, ponekada i padaju.

Ako je nakon završenog spontanog pobačaja nivo hCG i dalje povišen, to nam može ukazivati na mogućnost zaostalog tkiva koje je potrebno ukloniti.

Izrazito visoke vrijednosti hCG-a koje su povišene 50 i 100 puta u odnosu na normalu nalazimo kod trofoblastičnih bolesti. Trofoblastična bolest je opći pojam za spektar proliferativnih anomalija povezanih s trudnoćom izvedenim iz trofoblasta. Tumor se razvija unutar maternice iz tkiva koje nastaje nakon začeća. Bolest je rijetka i u većini slučaja benigna, mada ponekad može biti i maligna.

Pregled ginekologa i ultrazvučni prikaz   

Najraniji dokaz je da se radi o intrauterinoj trudnoći je ultrazvučni prikaz gestacijske vrećice početkom 5. tjedna trudnoće, unutar koje se ubrzo prikazuje malena žumanjčana vrećica. U 6 tjednu trudnoće prikazuje se embrionalni odjek, te njegova srčanu akciju možemo registrirati i pri veličini embrija od 2 mm.

U praksi ponekad unatoč sporijem i nepravilnom porastu vrijednosti hCG na kraju možemo imati urednu trudnoću.

Ne možemo se osloniti samo na brojke, već je neophodan pregled ginekologa (Prvi pregled u trudnoći – najčešća pitanja)  i ultrazvučni pregled, koji će dati cjelokupnu sliku. Time ćemo dati bolju informaciju trudnici o samom ishodu trudnoće.

Vrijednosti BHCG rabe se za probir trisomija 21 u testovima probira za kromosomopatije.

Izvor: Poliklinika Boras - Testovi na trudnoću – najčešća pitanja


Doktori medicine

Doktori stomatologije

Bjelovarsko-bilogorska županija

Brodsko-posavska županija

Dubrovačko-neretvanska županija

Grad Zagreb

Istarska županija

Karlovačka županija

Koprivničko-križevačka županija

Krapinsko-zagorska županija

Ličko-senjska županija

Međimurska županija

Nepoznato

Osječko-baranjska županija

Požeško-slavonska županija

Primorsko-goranska županija

Šibensko-kninska županija

Sisačko-moslavačka županija

Splitsko-dalmatinska županija

Varaždinska županija

Virovitičko-podravska županija

Vukovarsko-srijemska županija

Zadarska županija

Zagrebačka županija